Pompy ciepła

Oferujemy pompy ciepła na terenie całej Polski. Są to efektywne urządzenia grzewcze, które pobierają energię cieplną z naturalnych źródeł (powietrza, wody lub gruntu), a następnie z udziałem prądu wykorzystują ją do ogrzewania pomieszczeń lub wody użytkowej. Jest to nowoczesna technologia grzewcza, która obniża emisję zanieczyszczeń powietrza. Z tego powodu dostępne są liczne dofinansowania pomp ciepła z wielu programów krajowych. Wszystkie te czynniki sprawiają, że urządzenia te cieszą się coraz większą popularnością – szczególnie wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Co jeszcze warto wiedzieć o pompach ciepła?

Ogrzewanie pompą ciepła 

Ogrzewanie domów i c.w.u. pompą ciepła staje się coraz częstsze. Wynika to m.in. ze zmiany przepisów, ponieważ od 1 stycznia 2022 r. mieszkańcy naszego województwa nie mogą używać kotłów starszych niż 10-letnie. Jednocześnie dostęp do paliw wykorzystywanych w kotłach grzewczych jest coraz trudniejszy, a ceny opału cały czas rosną. Dlatego wiele osób przy okazji wymiany systemu ogrzewania decyduje się postawić na pompy ciepłe – technologię tanią w eksploatacji i przyjazną środowisku.

Ogrzewanie pompą ciepła – w jaki sposób to działa?

schemat działania pompy ciepła

Wiele się mówi o przejściu na ogrzewanie pompą ciepła, jednak nie każdy wie, w jaki sposób działa ta technologia. Postaramy się Państwu przybliżyć to zagadnienie.

Pompa ciepła działa na nieco podobnej zasadzie co lodówka. W przypadku lodówki ciepło z wnętrza urządzenia jest transportowane na zewnątrz, natomiast w przypadku pompy ciepła jest na odwrót – ciepło z zewnątrz jest transportowane do wnętrza budynku. Czy zatem pompa ciepła działa zimą? Jak najbardziej!

Warto wiedzieć, że nawet gdy na dworze panuje mróz, to w powietrzu, gruncie i wodzie wciąż znajduje się energia cieplna. W przypadku pomp ciepła typu gruntowego i wodnego to w środowisku źródła ciepła (tzw. dolnym źródle ciepła) znajduje się obieg, którym krąży roztwór glikolu, który transportuje energię cieplną do urządzenia. Tam znajduje się drugi obieg, który wypełnia czynnik chłodzący. Dochodzi do wymiany ciepła w tzw. parowniku, co powoduje parowanie wspomnianego czynnika. Gaz pobierany jest przez sprężarkę, która dodatkowo zwiększa jego temperaturę. Następnie energia cieplna oddawana jest w tzw. skraplaczu, a czynnik się skrapla. Potem trafia do zaworu rozprężonego i znów znajduje się w parowniku.

W przypadku pomp ciepła typu powietrznego powietrzne z zewnątrz pobierane jest przez wentylator, który dostarcza ciepło z otoczenia bezpośrednio do pompy ciepła. Dalszy mechanizm wymiany energii cieplnej jest identyczny, jak w metodzie opisanej powyżej.

Działanie pompy ciepła – jak ciepło jest rozprowadzane po pomieszczeniach?

W ogrzewanym pompą ciepła budynku znajduje się instalacja grzewcza i zasobniki magazynujące ciepło, w których krąży czynnik grzewczy transportujący energię (najczęściej woda). Czynnik odbiera ciepło, które zostało przekazane w skraplaczu pompy ciepła, a następnie przenosi je np. do grzejników lub zbiornika c.w.u.

Montaż pompy ciepła 

W Nortmar Power Systems  zajmujemy się nie tylko sprzedażą pomp ciepła, ale także ich profesjonalnym montażem. Obsługujemy naszych klientów sumiennie i kompleksowo. Po dobraniu odpowiedniego urządzenia ustalimy dogodny termin montażu. Po jego wykonaniu otrzymacie Państwo szczegółowe instrukcje dotyczące użytkowania pompy ciepła. W razie jakichkolwiek pytań pozostajemy do pełnej dyspozycji. Można kontaktować się z nami telefonicznie, mailowo oraz osobiście. Jeśli podczas korzystania z pompy wystąpią jakiekolwiek nieprawidłowości, zajmiemy się ich naprawą, ponieważ świadczymy również usługi serwisu pomp ciepła. 

Sprzedaż, montaż i serwis pomp ciepła

Umów się do nas już dziś!

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami!

Odpowiemy na wszystkie pytania

×